top of page
zoo8.jpg

RPI laboratoriju korpuss Puškina (tagad Kronvalda) bulv. 4

Studijas RPI Ķīmijas nodaļā

   Bēgļu gaitās Maskavā

                         … es izvēlējos ķīmiju nevis diez kādas lielas intereses dēļ, bet tik tādēļ, lai būtu Rīgā, kaut arī ķīmija taču vairāk interesēja kā citi priekšmeti, un, tā kā es uz citām nodaļām nevarēju pa daļai arī tāpēc, ka neprotu rasēšanu, ko ģimnāzijā nemāca, tad diez kā man vedīsies ar mācīšanos.

arhivs.jpg

   Mācījos diezgan labi, sevišķi pēdējās klasēs, jo, lai pasniegtu stundas, bija priekšmets pašam labi jāpārzina. 1910. gada pavasarī  nobeidzu ģimnāziju (ar sudraba medaļu), un nu pacēlās jautājums – ko darīt tālāk? Vecāki bija ar mieru, lai es ”ietu studēt”, bet kur un ko? Mani valdzināja literatūra, bet gribējās būt Rīgā, kur taču bija visas latviešu kultūras dzīves centrs.

 

   Pēc lielākas svārstīšanās izšķīros par Rīgas Politehnisko institūtu – ķīmijas nodaļu. 

 

    Man par ķīmiju nebija tikpat kā nekāda priekšstata, bet likās, tai vajadzētu būt interesantai ar to, ka saistās ar eksperimentu (tāpat kā fizika). Citas tehniskās fakultātes mani nepievilka.

G. Vanaga lieta no Latvijas Valsts vēstures arhīva

G. Vanags RPI uniformā

Foto no Latviešu folkloras krātuves

digitālā arhīva

gv_org_kim_edited.jpg
ar%20draugiem1_edited.jpg

G. Vanaga glezna

Ir torte, vīns, ir puķu daudz

Un jauku draugu bars.

Tie joko, dzied, tie laimes sauc,

Tiem vienmēr jautrs gars.

G. Vanags  (2. rindā pirmais pa kreisi)

ar jaunības dienu draugiem

Paul_Walden-wiki-common_lab_edited.jpg

   Ķīmiju lasīja prof. Valdens .. viens no vislabākajiem lektoriem, kādus man jebkad ir nācies dzirdēt. Viņa lekcijās bija ir zinātne, ir filozofija, ir vēsture, ir dzeja, pa starpām arī savs humors.

Profesors Pauls Valdens

Lucs_edited.jpg

Profesors Oskars Lucs

Ceturtdien, 14. februārī 1913. gadā.

… strādāju pie Luca privātlaboratorijā. Viss skaidrs, kārtīgs, pietiekošs. Lucs pats mūžam pieklājīgs, laipns, vismaz līdz šim satiekam ļoti labi.

Man pašam ir atslēga no viņa laboratorijas, kad gribu, eju, cik ilgi gribu, strādāju.

Kā cilvēks viņš gan, bez šaubām, ir labs, izpalīdzīgs utt., bet kā pret profesoru man pret viņu neapturami zūd un zūd cienība...Galds pastāvīgi tiek piekrauts ar dažādiem nevajadzīgiem aparātiem un burkām, un mēģinājumiem, kuriem nav nekādas intereses, nedz nozīmes...

beakers-309864_640.png
ultramik.jpg

   Pa institūtu vispārīgi iet ”ļoti labi”. Cauras dienas pavadu šeit pa laboratoriju vien.

.. gandrīz viss laiks aizgāja, gatavojot dažādus preparātus Luca lekcijām – par koloīdiem. Gāju arī viņam līdz uz lekcijām: viņš lasa, es taisu eksperimentus.

 

   ...Darba bija milzums, bet tomēr paveicu godam. Dabūšu par to no profesora arī nelielu atlīdzību,  bet kas tas ir pret to prieku, ko ieguvu tur strādājot, un tām zināšanām un veiklumu, ko es tur ieguvu. Tā piemēram, divas dienas nostrādāju gar ultramikroskopu. Es pie ultramikroskopa – viens pats rīkojos!

Kad gaiši un skaidri saskatīju mikroskopā koloidālo daļiņu kustēšanos, tad tik sākās īstā prieka sajūta.

Ultramikroskops

Attēls no grāmatas: Enzyklopädie der mikroskopischen Technik, Berlin.

   …izdabūju no laboratorijas vadītāja apliecību, ka man tiesība iegādāties ķimikālijas eksperimentāliem darbiem. Vasarā katru brīvo brīdi laukos izlietoju eksperimentēšanai. Kā katru iesācēju ķīmiķi visvairāk saistīja ārēji efekti: straujas reakcijas, šķīdumu krāsu maiņa, skaisti kristāli, pirotehnika, sprādzieni.

   ...kad drīz sākās praktiskie darbi laboratorijā, tad ar katru dienu vairāk sāku just, ka ķīmija būs tā īstā izredzētā zinātne.

   Un kad pirmais studiju gads bija galā, .. tad skaidri zināju, ka esmu izvēlējies jauku zinātni un pret citu to vairs nemainīšu.

fireworks-pixabay1.png
chemistry-pixabay.png

Foto no grāmatām: Ķīmija Latvijas universitātē;

Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā;

Gustavs Vanags un organiskā ķīmija Latvijā;

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei – 150;

https://pixabay.com/

learn-4759967_640.png

   Man bija jāpārzina arī ķīmijas fakultātes bibliotēka, kas atradās divās mazās istabiņās un bija atvērta laikam tikai pāris reizes nedēļā. Bet par to es pats tur pavadīju katru brīvo brītiņu..

bottom of page