top of page
vanags_ozols_edited.jpg

Dižozols pie G. Vanaga dzimtajām mājām

Gustavs Vanags dzimis 1891. gada

10. martā Jelgavas apriņķa Sniķeres pagasta Rungās (tagad Ukru pagastā) zemnieka ģimenē.

gv_org_kim.05.jpg

G. Vanaga glezna

Dzimtās mājas

   Skolas gadi Jelgavas  ģimnāzijā

Es biju fantasts, tāds vēl šodien esmu

Un ikdienības sīko dvesmu

Ar sapņu plīvuru es sedzu.

Ko citi redz, to bieži nesaredzu,

Ko viņi nemana, tas skaidrs ir man pārlieku;

Tādēļ no viņiem nicināts es tieku.

gv_foto_9.1.jpg

Rit zemnieka asinis manī,

Es esmu zemnieka dēls.

Ak, māmiņ, lūkojies manī,

Vai nebūs tev arājs cēls!

Pirmo izglītību ieguvu Sniķeres baznīcas skolā.  No lauku skolas  1904. gadā iestājos Jelgavas vīriešu ģimnāzijas 3. klasē.

jelg_gimn-zudusil.jpg

   … nebija neviena, kas būtu spējis dziļāk iejūsmināt un aizraut ar savu priekšmetu. Kaut cik labā atmiņā palicis matemātikas un fizikas skolotājs Mečņikovs, kas fizikas stundās, demonstrējot mēģinājumus, prata iemest skolnieku sirdī vienu otru dzirksti…

Patika fizika, jo tas bija vienīgais priekšmets, kas saistījās ar eksperimentiem un šo to varēja mājās pats pamēģināt, patika latīņu valoda, pēdējos gados sāka patikt arī franču valoda, taču visbrīvāk es jutos krievu literatūrā.

 

Profesora Vanaga dzimto māju vieta 2020
Profesora Vanaga dzimto māju vieta 2020

G. Vanaga dzimto māju vieta 2020.g.

                                                                                                            Sestdien, 3. oktobrī 1925. gadā.

   …braucu uz Jelgavu – uz tagadējās Jelgavas ģimnāzijas  un bijušās ”Academia Petrina” 150 gadu jubilejas  svētkiem. Diena klusa, mēreni silta, saulaina, īsti ”mans laiks”.

Apmetu kādu līkumu – gar Driksnu pa apstādījumiem.

Viss liekas tik tuvs un pazīstams. Un simtiem sen aizmirstu atmiņu, niecīgu sīkumiņu kā uz burvja mājienu sarodas ap mani. Klusi viz zilie ūdeņi rudens saulē, vēl spilgti zaļā pļava starp abām upēm izceļas tik patīkami. Tikai… maza, maza liekas tagad Lielupe, un Driksna – nu, it kā Rīgas kanāls.

Aizgāju līdz Lielupes tiltam un griezos atpakaļ. Pagāju vēl pa Lielo un tad uz ģimnāziju.

   …īsti tuva jau man visā ģimnāzijas laikā neviena nebija.

800px-Liel%C4%81_iela_Jelgav%C4%81_pirms

Jelgava, Lielā iela

...dzīvoju mazā istabiņā – ”dzīvoklītī”,  ko pats kopu, pats gatavoju sev ēdienu, daudz lasīju, rakstīju, dzejoju, vakaros gāju pastaigāties pa Lielo ielu un Pils dārzu, bieži braucu ar laiviņu pa Lielupi…

Tā kā es ar stundu pasniegšanu šo to nopelnīju, tad varēju atļauties iegādāties vienotru grāmatu, aiziet uz nopietnākiem izrīkojumiem, cik nu tādu toreiz Jelgavā notika. Dzīvoju pilnīgi patstāvīgu dzīvi, neviens mani nekontrolēja, dažreiz nedēļām neviens neienāca manā istabiņā …

Otrdien, 15. janvārī 1908. gadā.

Tagad, kad es vairāk sāku interesēties par mūsu literatūru un arī pats pamēģināties dažreiz šo to uzrakstīt, tagad nu tik sāku saprast, ka man tik daudz, tik daudz vajadzētu, lai kāds pastāsta un paskaidro.

Nevaru izsacīt, cik ļoti man patīk Poruka dzejolis “Pie loga ziemas naktī”, kurš “Staru” decembra burtnīcā ievietots ar notīm. Es dziedu, izdziedu līdz galam, atkal no jauna.

la001_xxxx_nba04_12024_0_1_png_160x100_q

Jelgava, Pils parks

Pirmdien, 13. aprīlī 1909. gadā.

Tagad lasu Dostojevski. Lūk atkal viens no tiem nedaudzajiem rakstniekiem, kuru katru vārdu es varu lasīt ar pilnīgāko interesi, varu nodoties viss, aizmirstot par apkārtējo.

Piektdien, 18. janvārī 1908. gadā.

Viss kaut kur sānis nolīdis, tikai literatūra vien galvā, par to tik domāju un sapņoju.

Trešdien, 27. februārī 1908. gadā.

Nezinu, kādēļ tā, bet es vien sapņoju, ka kādreiz būšu par lielu dzejnieku, un man dažu reizi uznāk jautājums: kādēļ es to gribu? Un kad es dziļāk ieskatos sevī, redzu, ka ne slavas dēļ – nē, gribu lai paceltu dārgo, mīļo latvju tautu. Un es bieži sapņoju, ka nāktu starp latviešiem kāds liels gars, uz kuru visa pasaule grieztu vērību, un arī latvieši varētu sacīt: “ Arī mūsu tautietis minams lielo garu starpā.”

Foto no:  grāmatām: G. Eniņš Koki mājas nepamet; Gustavs Vanags un organiskā ķīmija Latvijā;  projekta Zudusī Latvija; https://lv.wikipedia.org/ 

Līgas Landsbergas bloga: http://manasvietas.blogspot.com/2020/04/profesora-gustava-vanaga-dzimto-maju.html

bottom of page