top of page

Zinātne

Taisīt jaunus savienojumus – tas ir prieks

Sākumā Ojāra Neilanda zinātniskās intereses  bija saistītas ar viņa skolotāja Gustava Vanaga iedibināto β-diketonu ķīmijas virzienu. Viņš pētīja β-diketonu jodonija atvasinājumus, un par šiem pētījumiem 1961. gadā Maskavā aizstāvēja ķīmijas zinātņu kandidāta disertāciju "β-diketonu jodonija atvasinājumi"

Ojāra Neilanda ķīmijas zinātņu kandidāta disertācija un tās kopsavilkums

  • O. Neilands. Йодониевые производные β-дикетонов: диссертация на соискание ученой степени кандидата химических наук. Рига: 1960. 178 lpp.

  • O. Neilands. Йодониевые производные β-дикетонов: автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата химических наук. Рига: 1960. 14 lpp.

1,3-Dikarbonilsavienojumu onija betaīnu pētījumi ļāva izstrādāt tādu onija betaīnu sintēzes metodes, kuru molekulā ir heterociklisks onija aizvietotājs, kā arī pavēra iespējas ievadīt ariljodonija grupas dažādos heterociklos.

O. Neilands parādīja, ka ariljodonija grupas ievadīšana organiskā savienojuma molekulā paver grūti iegūstamu savienojumu jaunas sintēzes iespējas.

1971. gadā viņš apkopoja šos pētījumus doktora disertācijā "Aktīvās metilēngrupas betaīntipa atvasinājumi".

Doktora disertācijas aizstāvēšana 1971. gada 2. martā

Pēc doktora disertācijas aizstāvēšanas

Ojāra Neilanda ķīmijas zinātņu doktora disertācija un tās kopsavilkums

  • O. Neilands. Бетаиноподобные производные активной метиленовой группы: диссертация на соискание ученой степени доктора химических наук . РПИ Химический факультет. Рига: 1970. 423 lpp.

  • O. Neilands. Бетаиноподобные производные активной метиленовой группы: автореферат диссертации на соискание ученой степени доктора химических наук. Рига: АН ЛССР, 1970. 49 lpp.

Profesora mūžs bija veltīts jaunu organisku materiālu radīšanai ar neparastām fizikālām īpašībām, nelineāriem optiskiem efektiem, kurus varētu izmantot elektronikā, foto- un nanoelektronikā.

Tie bija tetratiafulvalēna atvasinājumi, kondensēti ar diokso- vai aminookso-pirimidīna ciklu, kas spēj veidot starpmolekulāras ūdeņraža saites, 1,3-indandiona piridīnija betaīni un fullerēna C₆₀ atvasinājumi.

 

Pēc O. Neilanda nāves viņa skolniece Māra Plotniece 2005. gadā aizstāvēja ķīmijas doktora disertāciju "Fullerēna C₆₀ ciklopievienošanās reakcijas un reakcijas sānu ķēdē" (vadītāji O. Neilands, V. Kampars, G. Duburs). 

2005. gadā profesora skolniece Svetlana Gonta  aizstāvēja ķīmijas doktora disertāciju "Polisaharīda levāna ķīmiskā modifikācija bioloģiski aktīvu vielu ieguvei un levānu ražojošo baktēriju imobilizācijas pētījumi" (vadītāji O.Neilands, I. Vīna).

Profesora O. Neilanda zinātniskā darbība bija plaša un daudzpusīga. Liels ir viņa ieguldījums organiskās ķīmijas teorētisko problēmu pētījumos. Sevišķi nozīmīgi ir viņa darbi par β-dikarbonilsavienojumu tautomēriju un reaģētspēju.

Pētījumi apkopoti monogrāfijā :

  • Строение и таутомерные превращения β-дикарбонильных соединений / autori: O. Neilands ... u.c. Рига: Зинатне, 1977. 448 lpp.

Līdztekus Rīgas ķīmiķu tradicionālajiem pētījumiem 

Ojārs Neilands izveidoja jaunus virzienus:

  • monomēru sintēze termoizturīgu polimērmateriālu ieguvei

  • alkilarēnu katalītiskā oksidēšana (kopā Sergeju Trusovu)

  • spēcīgu elektrondonoru un elektronakceptoru savienojumu sintēze un lādiņa pārneses kompleksu iegūšana uz to bāzes nolūkā radīt organiskus fotovadītājus, pusvadītājus un supravadītājus

  • savienojumus Lengmīra-Blodžetas  slānīšu iegūšanai un molekulārās elektronikas vajadzībām

  • teorētiski pētījumi par iekšmolekulāru un starpmolekulāru lādiņa pārnesi

  • jaunu materiālu meklējumi diazotipijai un elektrofotogrāfijai (kopā ar Valdi Kamparu)

Sergejs Trusovs, 70. gadi

Ar Valdi Kamparu 70.gados

Ojārs Neilands  bija atzīts un pazīstams visā Padomju Savienībā ar plašo publikāciju klāstu, mācību grāmatu krievu valodā un  Rīgā organizētajām profesora Gustava Vanaga piemiņai veltītajām β-dikarbonilsavienojumu konferencēm.

Ojārs Neilands par izgudrošanu un tās nozīmi

Ķīmiķim-izgudrotājam ir vajadzīga laba fantāzija un liela vispārināšanas spēja, viņš nedrīkst būt iesūnojis dogmātiķis,

bet gan meklētājs – fanātiķis

"Ķīmija, tai skaitā organiskā ķīmija balstas uz noteiktām likumsakarībām un pieredzi, kas daudzos gadījumos ļauj paredzēt ķīmisko reakciju norisi. Ko gan šeit varētu izgudrot? Izrādās, ka organisko savienojumu ķīmiskās īpašības ir izpētītas nepietiekoši, tikai pašos pamatos. Izmantojot zināšanas teorētiskajā organiskajā ķīmijā var paredzēt daudzas jaunas reakcijas. Praksē gan ne vienmēr izdodas realizēt šīs teorētiskās ieceres. Tomēr ir gadījumi, kad teorētiski paredzētās reakcijas izdodas īstenot kolbās. Tad arī rodas izgudrojums, jauna metode noteiktas organisko savienojumu klases iegūšanai, kas agrāk nebija zināma. Jaunā metode bieži atvieglo veselas organisko savienojumu klases sintēzi, kas tālāk dod iespējas iegūt jaunas bioloģiski aktīvas vielas (zāļu vielas) vai materiālus elektronikai. Bet ne jau vienmēr pamatā ir dziļas teorētiskās zināšanas. Dažreiz "trakā ideja" atnāk nezin no kurienes. Tad tikai jāprot to steidzīgi pārbaudīt kolbā, lai neaizmirstas. Jāpiezīmē, ka šīs idejas tomēr dzimst tikai tad, ja ķīmiķim iekšā ir pamatīga zināšanu bagāža.

Jaunu sintēzes metožu paredzēšana balstas uz dziļām zināšanām organiskajā ķīmijā un ķīmiķa intuīciju. Izgudrotājam ķīmijā ir jābalstās uz uzkrātajām zināšanām, bet tās jāpielieto citādi kā līdz šim, jādomā un jārīkojas bieži vien pretēji pieņemtajiem uzskatiem. Jaunu ceļu meklētājam organiskajā ķīmijā jābūt mazliet "trakam" un jāpapēta reakcijas, kas citu ķīmiķu ieskatos ir pilnīgi bezperspektīvas."

Par saviem izgudrojumiem Ojārs Neilands  ir saņēmis 70  PSRS autorapliecības.

Vairāk lasīt šeit

Kopīgais darbs ar fiziķiem

Vairāk kā 35 gadus Ojārs Neilands sadarbojās ar izcilo Latvijas fiziķi akadēmiķi Edgaru Siliņu (1927-1998), pēc tam ar viņa skolnieci Dr. habil. phys. Intu Muzikanti (1951-2012).

Viņu vadītās Organisko cietvieku fizikas un molekulārās elektronikas laboratorijas kolektīvs LZA fizikālās enerģētikas institūtā pētīja Ojāra Neilanda vadībā sintezēto vielu elektrofizikālās īpašības.

Profesora iesāktais pētījumu virziens plaši attīstījās pasaulē, sadarbība paplašinājās gan ar Latvijas fiziķiem, gan ārvalstu zinātniekiem.

Ar Edgaru Siliņu Sudetu kalnos Polijā, 1996.gada 20.jūnijs

Ar Intu Muzikanti Polijā, Poznaņas tirgus laukumā

1999.gada 9.jūlijā

Vieslekcijas

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas intensīvi tika dibināti kontakti ar Rietumvalstu ķīmiķiem un fiziķiem.

Ojārs Neilands lasīja vieslekcijas Izraēlā, Francijā, ASV, Polijā.

Šajā laikā profesora Ojāra Neilanda zinātniskās intereses bija:

  • organiskie metāli un supravadītāji

  •  organiskie savienojumi optoelektronikai un fotonikai

  •  organiskie savienojumi un materiāli augsta blīvuma optiskās informācijas ierakstam

 Profesors O.Neilands lasa lekciju ārzemēs

International Workshop on Nanochemistry, Vienna, Austria, Sept.26-28, 2002

ASV Čikāgas lidostā dodoties uz vieslekcijām

"Organic molecular crystals and polymers for electronics and optics".

Korporācija 3M, inovāciju centrs, Sentpola, ASV, 2000.g. 23.oktobris

Pastaiga Sentpolā

Konferences "Chemistry and Biological Activity of Oxygen- and Sulfur Containing  Heterocycles" noslēguma sēdes prezidijā Maskavā, 2003. gada 17.oktobris

Ar profesoru Andri Strakovu

Nedēļu pirms aiziešanas mūžībā profesors uzstājās ar referātu starptautiskā konferencē Maskavā un vadīja konferences noslēguma sēdi.

Ojāram Neilandam bija daudz plānu, viņš gatavojās darba vizītēm Izraēlā un Francijā, kur strādā viņa skolnieks Vladimirs Hodorkovskis.  Ieceres palika nerealizētas, 2003. gada 27. oktobrī profesora Ojāra Neilanda dzīves pavediens pēkšņi pārtrūka.

Avoti

  • Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Ojārs Neilands: biobibliogrāfija. Sastādītājas: Maija Neilande, Ilze Veldruma. Rīga: RTU Zinātniskā bibliotēka, Latvijas Akadēmiskā bibliotēka, 2007. 19.-23. lpp.

  • Profesors Ojārs Neilands : personālais bibliogrāfiskais rādītājs / sastādītāji: I.Veldruma, M.Balode. Rīga: RTU, 1982, 7.-19.  lpp.

  • http://izgudrojumi.lza.lv/izg.php?id=35

  •  Akadēmiķis Edgars Imants Siliņš mūsu atmiņās. Rīga: Latvijas akadēmiskā bibliotēka ; Fizikālās enerģētikas institūts, 2002. 191.-212. lpp.

  • Neilandu ģimenes arhīvs

  • Organiskās ­ķīmijas  katedras arhīvs

  • RTU Zinātniskās bibliotēkas krājums

  • O. Neilands. Organiskā ķīmija: mācību līdzeklis augstskolu studentiem. Rīga: Zvaigzne, 1977, 21.-22. lpp.

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page