top of page

Par bibliotēku "Jaunajā Inženierī"

JI

1959.gada 28.septembrī

"RPI bibliotēka mācību gada sakumā"

Raksta autore: Dzidra Tomsone, RPI bibliotēkas vadītāja

Jauno mācību gadu RPI bibliotēkai nācās sagaidīt ļoti smagos apstākļos. Vasaras brīvlaikā, kad mācību iestādes profila bibliotēkai ir vienīgā iespēja lasītāju apkalpošanas darbu maksimāli pārtraukt, mērķtiecīgi tika ieplānota visa atlikušā, apmēram, 70.000 vienību lielā grāmatu fonda pārvešana no universitātes telpām Raiņa bulv. 19 uz institūta telpām Ļeņina ielā 1. Šo uzdevumu plānveidīgi realizējot, jau jūlija mēnesī bibliotekāru pašu spēkiem viss attiecīgais grāmatu fonds tika sasaiņots.

sakuma1959_edited.jpg

...jebkura Rīgas ēdnīca mācību gada sākumā pirmajās 2 nedēļās ar tādiem pat panākumiem būtu aizstājusi mūsējo, bet neviena no Rīgas bibliotēkām praktiski nav spējīga viņus nodrošināt tieši ar mācību grāmatām.

1959.gada 21.februārī

"RPI bibliotēkai nepieciešami labi katalogi"

Raksta autore: Dzidra Tomsone

Reizē ar Rīgas Politehniskā institūta nodibināšanos organizējās arī institūta bibliotēka.
Pirmo smagāko darba posmu jaunās bibliotēkas vēsture — 150.000 vienību lielā grāmatu fonda pārņemšanu un ar to saistīto pārinventarizēšanu pilnīgi pabeidza 4,5 mēnešos...

Lai visas šīs institūta bibliotēkas rīcībā esošās grāmatu bagātības lasītāji pilnībā varētu izmantot, nepieciešami labi katalogi.

1961.gada 13.jūlijā

"Paveiktais un veicamais"

Raksta autore: Dzidra Tomsone

Grūtais un atbildīgais mācību grāmatu komplektēšanas darbs veicams vienīgi ciešā sadarbība ar attiecīgā priekšmeta pasniedzējiem. Bibliotēkas uzdevums ir iegādāt, apstrādāt un izsniegt mācību grāmatas, bet pasniedzēja - noteikt, kuru no vairākām vienāda nosaukuma mācību grāmatām uzskatīt par pamata mācību grāmatu un iegādāt vairākos simtos eksemplāru, kuru par papildliteratūru un iegādāt dažos desmitos eksemplāru.

1965.gada 1.martā

"Paldies, meitenes!"

Sākās jau no paša rīta. Naktī slikti gulēju – mocīja zobs. Brokastis neēdu. Dzenot bārdu, notika nelaime – sabojājās elektriskā "mašīna". Pa ceļam trolejbusā arī iznāca maza vārdu pārmaiņa. Rezultātā: garastāvoklis zem nulles.
Pēc lekcijām iegriezos bibliotēkā, jo nu jau trīs dienas nēsāju portfeli divas grāmatas, kuras jānodod. Gribēju sameklēt arī vienu žurnālu.
Kad pēc stundas izgāju uz ielas, zobs vairs nesāpēja. Drūmais garastāvoklis nez kur bija pagaisis.
Bibliotēkas darbinieces vienmēr ir laipnas. Un tā arī šoreiz.

Takts un uzmanība, ar kādu Elga apkalpo savus lasītājus - kā studentus, tā ari pasniedzējus, šodien galīgi izkliedēja ari manu nelāgo omu. Man pat šķita, ka viņa man uzsmaidīja sevišķi šķelmīgi. Ak, ja varētu nosviest no pleciem gadus divdesmit...

Tad es tikai pilnībā aptvēru, kādas iespējas paver bibliotēka tiem, kas strādā zinātnisku darbu.

Daži mani kolēģi labprāt iet uz lielajām bibliotēkām, tur lielākas cerības dabūt retu grāmatu. Bet – es vispirms uz RPI...

1971.gada 17.jūnijā

"Unikāli atradumi"

Raksta autore: Tija Gīze, mācību literatūras nodaļas vadītāja

Mācību gada beigās mūsu bibliotēkas lasītāji nodod saņemtās grāmatas. Pārskatot un izvietojot plauktos, bibliotekāri tajās atrod dažādus priekšmetus. No tiem mācību literatūras abonementa darbinieki veido izstādi «Interesanti atradumi».

Kādi tad tie ir? Lūk: personības dokumenti, vēstules, nauda, dažādi zīmējumi, žurnālu izgriezumi, zāļu tabletes, receptes, žāvētas puķes, ķemmes, žiletes, kurpju auklas, matusprādzes, braukšanas biļetes, izziņas no darba vietām, izglītības dokumenti, darba algu norēķinu grāmatiņas, dzērienu pudeļu etiķetes, konfekšu papīri, fotogrāfijas, elektriskās spirāles, lineāli, dažādi špikeri, metāla vīles, dažādas nozīmītes, makšķeru āķi, papēžu paliktņi u.c. metāla izstrādājumi, kā arī pat sapresēti kukaiņi.

Uzraksti uz fotogrāfijām ir apmēram šādi: «Kad paskaties, tad atceries mani, bet atceries tad, kad paskaties».

Unikāli «retumi» ir arī atrastās atklātnes ar divām kopā sadotām rokām, baložiem, neaizmirstulēm, kas liek spriest par mūsu lasītāju gaumi.

...vērtīgā špikeru kolekcija, kuri tik pamatīgi izstrādāti, ka izgatavoti pat satura rādītāji, par kādu jautājumu špikeris rakstīts.

Vēl daudzi citi vēsturiski raksti par bibliotēku pieejami RTU vēstures un mācībspēku publikāciju datubāzē, ierakstot meklēšanas laukā 'RTU Zinātniskā bibliotēka'.

bottom of page